Posted on

Miś Paddington

miś paddington książki dla dzieci po angielsku

Miś Paddington to fikcyjny niedźwiadek stworzony przez angielskiego pisarza Michaela Bonda. Jest on bohaterem kilkunastu książek i dwóch filmów fabularnych.

Michael Bond zajmował się głównie pisaniem opowiadań i słuchowisk radiowych. Inspiracją dla stworzenia Paddingtona był pluszowy miś leżący samotnie w Wigilię na półce jednego z londyńskich sklepów z zabawkami. Bondowi zrobiło się go żal i postanowił podarować go swojej żonie. Pierwsza książka pod tytułem „Miś zwany Paddington” została opublikowana w 1958 roku. Opowiada ona historię niedźwiadka, który urodził się w Peru, lecz pewnego dnia dziwnym trafem znalazł się na stacji Paddington w Londynie. Tam został znaleziony przez rodzinę Brownów, która przyjęła go pod swój dach i nadała mu imię Paddington. Miś bardzo lubi bawić się z ich dziećmi — Judytą i Jonatanem. Jest grzeczny i zabawny. Chętnie pomaga swojej rodzinie i często wpada w tarapaty.

Pierwsza książka z serii została tak ciepło przyjęta, że Bond zdecydował się na kontynuowanie opisywania przygód niedźwiadka. W 1967 roku podjął decyzję o rezygnacji pracy w BBC i zawodowym zajęciu się pisarstwem. Napisał on książki, takie jak: „Jeszcze o Paddingtonie”, „Paddington wyrusza do miasta” czy „Paddington na wycieczce”.

W 2014 roku na ekranach kin zadebiutował brytyjsko — francuski film familijny w reżyserii Paula Kinga pod tytułem „Paddington”. W głównych rolach wystąpili: Hugh Bonneville, Sally Hawkins, Julie Walter i Jim Broadbent. Za muzykę odpowiadał Nick Urata, Montaż — Mark Everson, a produkcję — Daniel Melnick. Twórcy „Paddingtona” dysponowali budżetem wynoszącym 38,5 miliona euro. Była to jedna z najdroższych produkcji stworzonych przez francuską wytwórnię StudioCanal. Film opowiada historię brytyjskiego badacza — Montgomery’ego Clyde’a, który pewnego dnia odkrywa w peruwiańskiej dżungli parę inteligentnych, mówiących ludzkim głosem niedźwiedzi — Lucy i siostrzeniec. Pewnego dnia odwiedza ich siostrzeniec, by pomóc w zbiorze owoców, z których produkują marmoladę. W nocy ma miejsce trzęsienie ziemi, które niszczy ich dom. Lucy i Clyde’owi udało się ukryć, lecz Pastuzo zaginął, a jedyne, co po nim zostało to kapelusz. Lucy postanawia wysłać go do Londynu, by poszukał nowego domu. Niedźwiadek trafia na dworzec kolejowy, gdzie spotyka Mary Brown, która postanawia go przygarnąć i nadaje mu imię Paddington. Miś wierzy, że jego nowa rodzina pomoże mu odnaleźć Pastuzo. Pewnego dnia Mary zauważa, że kapelusz ma wartość zabytkową. Postanawia udać się do antykwariatu, by natrafić na kolejny ślad. Dyrektorka Muzeum Historii Naturalnej o imieniu Millicent zajmująca się skupowaniem wypchanych zwierząt egzotycznych dowiaduje się od jednego ze swoich dostawców o Paddingtonie. Postanawia go schwytać i dołączyć do kolekcji. Rodzinie Brownów udaje się jednak uratować uwięzionego niedźwiadka i przygarnąć go do siebie na stałe.

W 2017 roku powstała kontynuacja filmu zatytuowana „Paddington 2”.

Zapraszamy do zakupów książeczek o Misiu Paddingtonie w naszym sklepie:

Dodaj komentarz