Posted on

Kolory po angielsku – kreatywne zabawy edukacyjne dla dzieci

Kolory po angielsku – kreatywne zabawy edukacyjne dla dzieci

Nauka rozpoznawania i nazywania kolorów w języku angielskim może być świetną zabawą! Opisane poniżej propozycje zabaw ćwiczą spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Każda z aktywności może zostać wykorzystana do nauki kolorów w domu oraz na zajęciach języka angielskiego w przedszkolu, czy też szkole podstawowej.

Podstawowe nazwy kolorów w języku angielskim:

BLACK – czarny
WHITE – biały
GREEN – zielony
RED – czerwony
BLUE – niebieski
ORANGE – pomarańczowy
PURPLE – fioletowy
PINK – różowy
YELLOW – żółty
GRAY – szary

Balony – mapa myśli

Potrzebna materiały:
Czarny marker
Kolorowe balony
Przebieg aktywności:
Zadaniem dziecka jest narysowanie na nadmuchanym balonie jak największej liczby rzeczy, które mają taki sam kolor jak balon. Np. na pomarańczowym balonie rysuje lisa, tygrysa, dynię, czy też pomarańczę.
Zabawa jest nie tylko okazją do nauki kolorów, lecz także rozbudowuje słownictwo oraz zachęca do nazywania otaczającego świata w języku angielskim.
Do sprawnego przebiegu aktywności wykorzystaj obrazkowy słownik obrazkowy „Big Book of Colours”. Wspólnie przeglądajcie i nazywajcie przedmioty w najróżniejszych kolorach szukając inspiracji do rysunków na balonie.
Zajrzyj do środka książki klikając TU!

Poszukiwacze kolorów – zabawa z kolorowymi kartkami

Potrzebna materiały:
Kolorowe kartki A4
Zabawki
Przebieg aktywności:
Na podłodze rozłóż kolorowe kartki A4. Następnie poproś dziecko o znalezienie dowolnych przedmiotów/zabawek w wybranym kolorze. Zachęcaj do nazywania ich w języku angielskim.

Zmieniające kolor kształty

Potrzebna materiały:
Nożyk do tapet
Kawałki kartonu lub tektury
Kolorowe kartki
Przebieg aktywności:
Wytnij z kawałków tektury kwadraty o rozmiarze około 20 x 20 cm. Naszkicuj na nich ołówkiem proste szablony kształtów. Przy użyciu nożyka do tapet wytnij kształty.
Na podłodze rozłóż kolorowe kartki. Następnie pokaż dziecku pierwszy tekturowy kwadrat z wyciętym w środku kształtem np. koła mówiąc: Look! It’s a circle. Następnie podłuż szablon na dowolną kolorową kartkę mówiąc: Look! It’s a yellow circle. Przekładaj szablon na różne kolory, zapraszając dziecko do wspólnego nazywania zmieniających się kolorów koła w języku angielskim.
Gdy zasady zabawy są dla dziecka zrozumiałe, utrudnij aktywność. Podawaj mu tekturowe szablony określając jaki każdy z kształtów ma mieć kolor. Zadaniem dziecka jest położenie każdego z szablonów na właściwy kolor.

Magiczne kolory – eksperyment z wodą

Potrzebna materiały:
Papierowe ręczniki kuchenne
Marker
Kolorowe pisaki
Woda
Łyżeczka lub pipeta
Przygotowanie aktywności:
Zegnij ręcznik papierowy na pół. Na zewnętrznej stronie narysuj czarnym markerem dowolny kształt.

Wewnętrzną stronę papierowego ręcznika kuchennego pokoloruj pisakiem.

Stwórz jak najwięcej kart z kształtami o różnych kolorach. Pamiętaj, nie pokazuj dziecku wewnętrznej strony! Jego zadaniem będzie obserwacja pojawiającego się koloru danego kształtu po polaniu ręcznika papierowego wodą.
Przebieg aktywności:
Umieść ręcznik papierowy z narysowanym markerem kształtem na talerzu. Poproś dziecko aby przy pomocy łyżki lub też pipety polało delikatnie wnętrze kształtu wodą. Wspólnie obserwujcie jak kształt zmienia kolor i nazywajcie go w języku angielskim.

Ekologiczny sorter do piłeczek

Potrzebna materiały:
Karton
Nożyk do tapet
Farbki plakatowe
pędzel
Kolorowe piłeczki plastikowe
Przygotowanie aktywności:
Przy pomocy nożyka do tapet wytnij w kartonie okrągłe otwory na kolorowe piłeczki. Przy pomocy farb plakatowych namaluj kolorowe obwódki dookoła każdego z otworów.
Przebieg aktywności:
Dzieci losują piłeczki i wrzucają je do odpowiednio oznaczonych otworów. Rozpoznają i nazywają kolory w języku angielskim, segregują je kolorystycznie.

Kolorowe kodowanie – kolory i kształty

Potrzebna materiały:
Arkusz szarego papieru lub białego brystolu
Marker
Kolorowe kartki z bloku technicznego
Przygotowanie aktywności:
Na arkuszu szarego papieru narysuj planszę do kodowania z wybranymi kolorami oraz kształtami.
Plansza na zdjęciu składa się z 6 poziomych rzędów (oznaczonych kolorami) oraz 5 pionowych kolumn (oznaczonych kształtami).
Z kartek bloku technicznego wytnij kolorowe kształty dla każdego z pól na planszy (w przykładzie 30 kształtów).
Przebieg aktywności:
Zadaniem dziecka jest losowanie kolorowych kształtów i odnajdywanie ich prawidłowego umiejscowienia na planszy. Zabawa ćwiczy logiczne myślenie, obserwację i dedukcję, przy okazji przemycając słownictwo w języku angielskim.

Dodaj komentarz