Posted on

Angielski w przedszkolu – pomysły na zajęcia, pomoce dydaktyczne

Angielski w przedszkolu – pomysły na zajęcia, pomoce dydaktyczne do nauki języka angielskiego

Praca z dziećmi w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym to nie lada wyzwanie. Jest zarówno źródłem ogromnej satysfakcji zawodowej, ale równie często powoduje frustrację. Chłonni niczym gąbka najmłodsi uczniowie mają krótki czas skupienia, przepełnia ich energia oraz nieposkromiona chęć zabawy. Kluczem do stworzenia interesujących zajęć języka angielskiego dla najmłodszych uczniów w przedszkolu jest różnorodność. Piosenki, zabawy ruchowe, nauka słówek przy pomocy kart obrazkowych to podstawowe elementy lekcji. Jednakże budując atrakcyjny plan zajęć w przedszkolu nauczyciel powinien wyposażyć się w pomoce dydaktyczne, które przyciągną uwagę uczniów i wydłużą ich czas skupienia. Idealną propozycją są anglojęzyczne książeczki dla dzieci. Po pierwsze, czytanie ćwiczy pamięć i koncentrację. Jest to dobry moment na wyciszenie grupy. Po drugie, ćwiczy samodzielne myślenie w języku obcym, doskonali znajomość zasad i struktur językowych. To prawdziwa skarbnica nowego słownictwa.

Książka – pomoc dydaktyczna na zajęcia języka angielskiego w przedszkolu

Dobrze dobrana książeczka, dopasowana do wieku, umiejętności oraz wielkości grupy szybko przynosi miarodajne efekty nauki. Dzieci uwielbiają chóralnie powtarzać wybrane przez nauczyciela fragmenty tekstu, słowa, czy też proste wyrazy dźwiękonaśladowcze. Atrakcyjna, nietuzinkowa książka – to prosty przepis na pasjonujące, kreatywne zajęcia.

Chciałabym wam przedstawić pomysły na zajęcia języka angielskiego z książeczką anglojęzyczną w roli głównej.

Dinosaur Roar

Temat: Przeciwieństwa po angielsku

Ta kultowa książka ma już 25 lat! Bohaterami są dinozaury, które w humorystyczny sposób prezentują wybrane pary przeciwieństw:
dinosaur roar-dinosaur squeak, dinosaur fierce-dinosaur meek, dinosaur fast-dinosaur slow, dinosaur above-dinosaur below, dinosaur weak-dinosaur strong, dinosaur short-dinosaur long, dinosaur fat-dinosaur tiny, dinosaur clean-dinosaur slimy, dinosaur sweet-dinosaur grumpy, dinosaur spiky-dinosaur lumpy.

Dinosaur Roar!

Klimaty prehistoryczne, to zdecydowanie to, co przedszkolaki i młodsze szkolniaki lubią najbardziej. Dodatkowym atutem książki jest dołączony w zestawie plakat prezentujący miniatury wszystkich par dinozaurów. Wystarczy go wyciąć, zalaminować i mamy gotowe flashcards do gier i zabaw z książką!

Polecana książka Dinosaur Roar!

One Mole Digging a Hole

Temat: Liczby od 1-10, zwierzęta, rymy po angielsku

“One mole digging a hole” to rymowana podróż do świata liczb. Na tętniących życiem, humorystycznych ilustracjach przedstawione są zwierzęta wykonujące najróżniejsze prace ogrodowe:

One mole digging a hole, two snakes with garden rakes, three bears picking pears, four foxes filling boxes, five storks with garden forks, six parrots pulling up carrots, seven frogs chopping logs, eight crows with a garden hose, nine doves in gardening gloves, ten bees pruning trees.

One Mole Digging a Hole

Rym i rytm oraz genialne ilustracje Nicka Sharratta ułatwiają naukę liczenia i mobilizują uczniów do zapamiętywania i powtarzania całego tekstu książki!

Propozycje gier i zabaw z książką:
– zabawy w łączenie rymujących się słów w pary,
– wspólne liczenie poszczególnych zwierząt znajdujących się na każdej z ilustracji.

Polecana książka One Mole Digging a Hole

Dear Zoo

Temat: zwierzęta, przymiotniki po angielsku

Kultowa książka Kochane Zoo, której autorem jest Rod Campbell to pozycja, której nie może zabraknąć w biblioteczce nauczyciela języka angielskiego. Gorąco polecam 2 wersje: „The Pop-Up Dear Zoo” (z trójwymiarowymi elementami) oraz „Dear Zoo Book and Storyblocks” (zestaw książeczka plus 10 kostek dużego formatu do budowania wieży!). Koncepcja książki jest bardzo prosta i nawet najmłodsze przedszkolaki zaangażują się do wspólnego powtarzania i zapamiętywania kolejności wydarzeń.

Zoo otrzymało list z prośbą o wysłanie zwierzątka. Razem z uczniami otwieramy kolejne przesyłki i sprawdzamy czy dane zwierzę stanie się naszym wymarzonym pupilem. Nie będzie to jednak łatwe zadanie!
Elephant – he was too big! I sent him back.
Giraffe – he was too tall! I sent him back.
Lion – he was too fierce! I sent him back.
Camel – he was too grumpy! I sent him back.
Snake – he was too scary! I sent him back.
Monkey – he was too naughty! I sent him back.
Frog- he was too jumpy! I sent him back.
Puppy- he was perfect! I kept him.

Dear Zoo

„Dear Zoo” to prosty tekst, powtarzalne frazy oraz ciekawe przymiotniki użyte do opisu każdego ze zwierzaków.

Efekt WOW najłatwiej będzie nam osiągnąć używając wersji z wieżą. Na każdym z klocków znajdziemy tekst, zwierzaka oraz rysunek kolorowej skrzyni. Obracając klocek, możemy zacząć od pokazania uczniom kolorowych zamkniętych skrzyni z pytaniem „What’s inside?” zanim pokażemy im zwierzę jakie się w niej znajduje i przeczytamy wybrany fragment tekstu książeczki. Finalnie powstanie nam piramida składająca się z 10 klocków. Można ją oczywiście wykorzystać do nauki lub powtórki liczenia od 1-10.

Polecana książka The Pop-Up Dear Zoo (z trójwymiarowymi elementami)

Polecana książka Dear Zoo Book and Storyblocks (zestaw książeczka plus 10 kostek dużego formatu do budowania wieży!)

What Does Doggy Want?

Temat: jedzenie po angielsku

“What Does Doggy Want” to jedna z moich ulubionych pomocy dydaktycznych w grupach 2-3 latków. To książeczka z ruszającą się główką pieska! Razem z uczniami zastanawiamy się na co ma ochotę nasz kapryśny bohater.

Does Doggy want a doughnut? NO! NO! NO!
Does Doggy want pizza? NO! NO! NO!
Does Doggy want a cupcake? NO! NO! NO!
Does Doggy want ice cream? NO! NO! NO!
Does Doggy want a bone? YES! YES! YES!

What Does Doggy Want?

“What Does Doggy Want” ma w sobie 3 najważniejsze elementy książki dla przedszkolaka: prosty powtarzalny tekst, ciekawe ilustracje oraz ruchome elementy. Dodatkowo jest bardzo porządnie wykonana, a jej wzmocnione tekturowe strony są praktycznie niezniszczalne.

Polecana książka What Does Doggy Want

We’re Going on a Bear Hunt z CD

Każdy, kto chociaż raz usłyszał fenomenalną interpretację bestselleru ”We’re Going on a Bear Hunt” w wykonaniu jej autora – Michaela Rosen’a nie będzie miał wątpliwości, że to książka, która idealnie sprawdzi się w grupach wczesnoszkolnych oraz przedszkolnych (5-6 latków). Stawia ona na pełne zaangażowanie ucznia w aktywne pokazywanie rytmicznego tekstu.

We're Going on a Bear Hunt

”We’re Going on a Bear Hunt” to pełna humoru, ekscytująca wyprawa na niedźwiedzia. Droga wiodąca do jego jaskini jest pełna niespodziewanych przeszkód. Do pokonania mamy wysoką trawę, zimną rzekę, błoto, las, a nawet śnieżycę. Bliskie spotkanie z niedźwiedziem, szybka ucieczka do domu, to lektura dostarczająca ogromnej dawki radości i emocji! Prosty, powtarzalny, rytmiczny tekst obfitujący w wyrazy dźwiękonaśladowcze aktywizuje uczniów i zachęca ich powtarzania. Dodatkowo pomiędzy poszczególnymi etapami wyprawy na niedźwiedzia mamy wpadający w ucho refren. Gorąco polecam wersję z CD oraz z panelem dźwiękowym.

Polecana książka We’re Going on a Bear Hunt z audiobookiem

The Very Hungry Caterpillar

Temat: dni tygodnia, produkty spożywcze, liczenie po angielsku

Bardzo głodna gąsienica to klasyk literatury dziecięcej. Ta wyjątkowo żarłoczna bohaterka ma już 50 lat! To zdecydowanie ponadczasowa książka do nauki liczenia, dni tygodnia oraz najróżniejszych produktów spożywczych w języku angielskim.

Poznaj żarłoczną, zieloną gąsienice, która przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Jej niepochamowany apetyt sprawia, że przez kolejne dni tygodnia pożera ogromne ilości jedzenia. Owoce, lizaki, lody, salami, kiełbaski, żółty ser oraz najróżniejsze ciastka i ciasteczka. I choć łakomstwo przypłaci bólem brzucha, zaskoczy czytelnika przeobrażając się w pięknego motyla!

The Very Hungry Caterpillar

“On Monday he ate through one apple, but he was still hungry!
On Tuesday he ate through two pears, but he was still hungry!
On Wednesday he ate through three plums, but he was still hungry!
On Thursday he ate through four strawberries, but he was still hungry!
On Friday he ate through five oranges, but he was still hungry!”

Gorąco polecam zestaw The Very Hungry Caterpillar A Book And A Toy Set (z uroczym pluszakiem bardzo głodnej gąsienicy) oraz wielkoformatowe wydanie kartonowe „The Very Hungry Caterpillar Big Board Book” (idealne sprawdzi się z dużych grupach).
Dodatkowo wybierając wersję Big Board Book będziecie mogli zaangażować uczniów do przekładania gąsienicy (zrobionej z kolorowego drucika kreatywnego) przez powycinane dziurki w książce. To bardzo prosty pomysł, który zachęca uczniów do powtarzania i aktywnej zabawy. Dzieci przekładając drucikową gąsienicę przez wybrany fragment ilustracji nazywają, lub też liczą produkty spożywcze.

Wszystkie polecane książki w artykule dostępne są w naszej księgarni internetowej:

Dodaj komentarz