Posted on

Mała Syrenka – stara bajka w nowej odsłonie

Mała syrenka

Bajka „Mała Syrenka” znana jest przez miliony czytelników i widzów na całym świecie. Bohaterka opowieści jednej z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena stała się pierwowzorem popularnej postaci syrenki Arielki, której przygody należą do najchętniej czytanych i oglądanych bajek. Przeczytaj, historię i ciekawostki o Małej Syrence, której morskie przygody niezmiennie zachwycają dziewczynki od wielu lat.

Baśń Andersena Mała Syrenka pierwowzorem przygód Arielki

Obecnie mówiąc o „Małej Syrence”, najczęściej mamy na myśli kolorową postać Arielki, z animowanej produkcji Disneya przedstawiającej świat pełen morskich przygód. Natomiast ta adaptacja baśni jest najbardziej oddalona od pierwotnej wersji starych bajek, które zostały zekranizowane.

Baśń „Mała Syrenka” napisana przez Andersena była znacznie bardziej refleksyjna, a jej główna bohaterka dokonywała trudnych wyborów, przez które bardzo cierpiała. W oryginalnej baśni najmłodsza z sześciu córek morskiego króla zauroczyła się opowieściami babci oraz starszych sióstr, o ludzkim świecie. Najmłodsza Syrenka niecierpliwie czekała na swoje 15 urodziny, w które dostanie pozwolenie zobaczenie lądu na własne oczy.

Kiedy nadszedł ten dzień i Mała Syrenka pierwszy raz wypłynęła na powierzchnię z fascynacją przyglądała się zabawie na statku księcia. Jakiś czas później, gdy zobaczyła, że nadeszła burza i statek z księciem na pokładzie tonie, uratowała go i nie mogła już o nim zapomnieć. Książę pozostawiony przez Syrenkę blisko klasztoru został odnaleziony przez piękną dziewczynę, w której się zakochał.

Nieświadoma tego Syrenka chciała być blisko pięknego księcia, dlatego podjęła ona trudną decyzję, udała się do morskiej czarownicy, by stać się dziewczyną z nogami i nieśmiertelną duszą. Młoda syrena za swoje marzenie zapłaciła wysoką cenę, gdyż wiedźma obcięła jej język, pozbawiając ją pięknego głosu, a upragnione nogi sprawiały jej ból. Ponadto zła czarownica zagroziła, że jeśli książę nie pokocha dziewczyny i poślubi inną, to straci ona nieśmiertelną duszę i stanie się morską pianą.

Wyrzucona na brzeg dawna Syrena, została znaleziona i trafiła do pałacu księcia. Młody książę zbliżył się do niemej przyjaciółki, lecz pokochał ją tylko jak siostrę i marzył o poślubieniu dziewczyny z klasztoru. Natomiast, kiedy jego rodzice postanowili ożenić go z nieznajomą księżniczką, wyznał on swojej towarzyszce, że woli wziąć ją za żonę niż obcą dziewczynę. Syrenkę uratowała ta wiadomość, lecz jej radość nie trwała długo, bo książę w pięknej nieznajomej rozpoznał dziewczynę, którą ujrzał jako pierwszą po katastrofie statku.

Dzień ślubu księcia był dla jego niemej przyjaciółki okrutnym wydarzeniem, gdyż straciła ona nie tylko swojego ukochanego, ale też szansę na dalsze życie. Po zakończonym weselu, kiedy to Syrenka płakała nad swym losem, patrząc się w ocean, zobaczyła swoje starsze siostry pozbawione włosów. Dowiedziała się, że chcąc ją ratować, oddały one swoje piękne włosy czarownicy w zamian za magiczny miecz. Błagały one najmłodszą siostrę, by zabrała miecz i zabiła ukochanego, aby jego krew przywróciła jej głos oraz syreni ogon.

Zakochana dziewczyna wzięła miecz, ale nie była w stanie zabić ukochanego. Pogodziła się z tym, że przemieni się w morską pianę i straci życie oraz nieśmiertelną duszę. Jednak, gdy słońce wstało nad oceanem, Syrenka nie stała się pianą, lecz zamieniła się w obłok i została duchem, pomagającym ludziom, który może być nieśmiertelny.

Mała Syrenka Disneya – zmienione odsłony baśni Andersena

Stworzona przez Andersena historia małej Syrenki pełna jest cierpienia i okrucieństwa, a jej zakończenie, choć refleksyjnie nie jest szczęśliwe. Z kolei zekranizowane na jej podstawie dwie pełnometrażowe wersję Disneya oraz serialowa bajka animowana Mała Syrenka mają bardziej optymistyczną fabułę.

Mała Syrenka – film animowany

W tej historii Mała Syrenka ma na imię Ariel i jest córką króla Trytona, z którym mieszka w podwodnym królestwie Atlantyki. Jej prawdziwą pasją jest zbieranie przedmiotów należących kiedyś do ludzi, trafiających na dno oceanu. Piękna i pełna życia księżniczka, choć jest otoczona luksusem i miłością, czuje, że czegoś jej brakuje, a jej największym marzeniem jest życie na lądzie. Dlatego po zobaczeniu i uratowaniu księcia Eryka przed utonięciem zakochuje się w nim i postanawia za wszelką cenę stać się człowiekiem, aby być z ukochanym.

W tym celu udaje się do złej wiedźmy morskiej Urszuli, która oferuje jej umowę – Arielka otrzyma ludzkie nogi, ale w zamian musi oddać jej swój głos. Ponadto, jeśli w ciągu trzech dni Arielka nie dostanie od Eryka „prawdziwego pocałunku miłości”, trafi na zawsze do niewoli czarownicy.

Arielka zgadza się na warunki czarownicy i wraz z pomocą swoich przyjaciół, próbuje zdobyć serce księcia i uniknąć niewoli w rękach Urszuli oraz odzyskać głos. Pomimo wysiłków bohaterów Mała Syrenka trafia w niewolę Urszuli, która nakłoniła jej ojca do oddania magicznego trójzębu i władzy nad oceanem.

Sytuacje ratuje książę Eryk, który pokonuje czarownicę, wskutek czego jej czary tracą moc i Arielka odzyskuje wolność i dawną postać, a jej ojciec władzę. Syrenka jednak nadal pragnie być człowiekiem i dlatego król doceniając odwagę córki, postanawia nadać jej ludzką postać. Filmowa wersja Małej Syrenki kończy się ślubem Ariel i Eryka oraz świętowaniem ich miłości zarówno przez istoty morskie, jak i ludzi.

Mająca premierę w 1989 roku „Mała Syrenka” (oryg. „The Little Mermaid”) pełnometrażowa bajka odniosła sukces na całym świecie. Filmowa muzyka, stworzona przez Alana Menkena i Howarda Ashmana, zdobyła wiele nagród, a piosenki takie jak „Under the Sea” czy „Part of Your World” stały się niezapomnianymi hitami.

Mała Syrenka – serial animowany

Po sukcesie pełnometrażowego animowanego filmu „Mała Syrenka” producenci Disneya zdecydowali się nakręcić przygody Arielki i jej przyjaciół w formie serialu animowanego.

Akcja bajki toczy się w podwodnym królestwie, gdzie Mała Syrenka przeżywa różne przygody z przyjaciółmi. Niektóre odcinki serialu nawiązują do filmu, jednak większość z nich opowiada odrębne historie Arielki, zanim zapragnęła ona zamienić ogon na nogi.

Twórcy serialu wprowadzili wiele głównych i pobocznych postaci bajki „Mała Syrenka”, takich jak:

 • Arielka – ciekawa świata, pełna energii i zawsze gotowa do przygody czerwonowłosa syrenka;
 • Florek – niesforna ryba będąca przyjacielem i towarzyszem przygód Arielki;
 • Sebastian – opiekun Arielki, który próbując chronić Syrenkę przed kłopotami, często sam w nie pada;
 • Król Tryton – ojciec Arielki, który, choć zwykle nie rozumie marzeń i kaprysów córki, zawsze staje w jej obronie;
 • Skalmar – wierny strażnik króla Trytona i opiekun Arielki;
 • Urszula – wiedźma, której złowrogie plany często wpędzają Arielkę i jej przyjaciół w kłopoty.

Odcinkowa bajka „Mała Syrenka” została dobrze przyjęta przez młodych widzów, którzy do dzisiaj zachwycają się przygodami Arielki. Dlatego mimo upływu wielu lat od premiery animowanej wersji baśni, Arielka jest nadal ulubioną bajkową postacią niejednej małej dziewczynki.

Mała syrenka – film Disneya z 2023 roku

Mała Syrenka z 2023 roku jest kolejną fabularną adaptacją bajki skierowaną do młodszych i starszych widzów. Remake Disneya filmu animowanego jest filmem fantasy w reżyserii Roba Marshalla.

Fabuła filmu jest zbliżona do produkcji animowanej z 1989 roku, a w fantastyczne postacie wcielili się:

 • Ariel – Halle Bailey (dubbing Sara James),
 • Książę Eryk – Jonah Hauer-King (dubbing Karol Jankiewicz),
 • Urszula – Melissa McCarthy (dubbing Olga Szomańska),
 • Król Tryton – Javier Bardem (dubbing Przemysław Bluszcz),
 • Królowa Selina (mama Eryka) – Noma Dumezweni (dubbing Anna Korcz),
 • Krab Sebastian – Daveed Diggs (dubbing Przemysław Glapiński),
 • Ryba Florek – Jacob Tremblay (dubbing Oliwier Derkacz).

To czy film „Mała Syrenka” zapadnie w pamięć widzów tak samo, jak jej animowana wersja czas pokaże. Niemniej jednak znając poprzednie super produkcja Disneya takie jak „Piękna i Bestia” z pewnością warto obejrzeć „Małą syrenkę”.

Podsumowując, „Mała Syrenka” jest dowodem na to, jak pierwotną opowieść można modyfikować i dostosować do aktualnych czasów i zmieniających się gustów publiczności. „Mała Syrenka” została zmieniona od melancholijnej baśni Andersena poprzez barwną i magiczną bajkę animowaną do filmu fantasy z efektami specjalnymi. Jednak przedstawiona historia o odwadze i podążaniu za marzeniami pozostaje nieśmiertelna i porusza serca kolejnych pokoleń.

Księgarnia Little Forest oferuje kolorowe książeczki dla dzieci dla fanów Arielki i Małej Syrenki w każdej grupie wiekowej:

Dodaj komentarz