Posted on

Londyn – atrakcje, zabytki, symbole czyli co warto zobaczyć w Londynie

Londyn - atrakcje, zabytki, symbole czyli co warto zobaczyć w Londynie

Londyn jest największym miastem i stolicą Wielkiej Brytanii oraz wchodzącej w jej skład Anglii. Położony nad Tamizą, należy do najstarszych stolic europejskich i jest jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem etnicznym i kulturowym miastem na świecie. Pałace, kościoły, muzea oraz inne zabytki Londynu stanowią kolebkę kultury świata zachodniego. Przeczytaj o historii, symbolach i zabytkach stolicy Królestwa Wielkiej Brytanii.

Historia Londynu

Jedna z legend dotyczących powstania miasta mówi, że nazwa Londyn pochodzi od króla Luda, mitycznego władcy Trinovantesa, celtyckiego plemienia, który założył miasto w I wieku p.n.e. Po śmierci króla, na jego cześć nazwano osadę miastem Luda.

Pierwsze ślady ludzkiej działalności na tym terenie pochodzą z I wieku naszej ery, czyli najazdów wojsk cesarza rzymskiego Klaudiusza na Brytanię. To właśnie rzymianie mieli mityczne miasto Luda nazwać Londinium, a jego centrum odznaczyć kamieniem Londyńskim, który przetrwał do czasów współczesnych i znajduje się na Cannon Street. Dzięki ówczesnej działalności handlowej Londynium stało się jednym z najważniejszych miast Imperium Rzymskiego.

W XI wieku Londyn zaczął oficjalnie pełnić funkcję stolicy kraju, a w XII wieku miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać, wykraczając poza mury miejskie.

W XVII wieku pożar strawił większą część miasta, a następnie przeszła przez nie epidemia dżumy. Plan odbudowy miasta zakładał stawianie budowli murowanych i wówczas powstały takie zabytki Londynu jak Royal Naval Hospital w Greenwich i katedra św. Pawła.

W drugiej połowie XVIII wieku zostały zburzone średniowieczne mury obronne i nastąpił rozrost miasta, a w wieku XVIII Londyn stał się największym miastem Europy, większym od ówczesnego lidera – Paryża.

W następnych latach miasto dynamicznie się rozwijało i liczba jego mieszkańców sukcesywnie się powiększała. W 1908 roku w Londynie odbyły się jedne z pierwszych, nowożytnych igrzysk Olimpijskich.

W czasie I i II wojny światowej miasto uległo znacznemu zniszczeniu, a po zakończeniu tej ostatniej rozpoczęto realizację planu przestrzennego rozwoju stolicy. Plan ten obejmował m.in. budowę, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od centrum, kilku miast-ogrodów (w tym Basildon, Harlow, Hemel, Hempstead i Crawley) oraz oczyszczenie Tamizy.

Zabytkowe pałace Londynu

W stolicy Królestwa Wielkiej Brytanii, gdzie od wieków do dzisiaj panuje monarcha, znajduje się wiele pałaców i zamków, które są najważniejszymi zabytkami Londynu i dają wgląd w jego historię od średniowiecza po czasy współczesne.

Pałac Buckingham (ang. Buckingham Palace) – ten największy na świecie pałac królewski, od 1837 roku jest oficjalną siedzibą monarchów U.K. Buckingham powstał w 1703 roku, więc jest zbudowany w stylu barokowej architektury. Przed siedzibą obecnego króla Karola III znajduje się pomnik królowej Wiktorii. Pałac Buckingham jest także miejscem uroczystości państwowych oraz oficjalnych spotkań głów państw. W sierpniu i we wrześniu część pałacu udostępniona jest do zwiedzania.

Banqueting House — jest to ostatni pozostały fragment Pałacu Whitehall, który spłonął w pożarze. Od 1530 do 1698 roku był główną rezydencją królów i królowych Anglii.

Kensington Palace — w tym miejscu mieszka wielu członków rodziny królewskiej, np. książę William i księżna Kate. Część pałacu jest dostępna do zwiedzania.

Tower of London — to zabytkowy pałac znajdujący się w centralnej części Londynu, nad brzegiem Tamizy, a w jego skarbcu znajdują się klejnoty koronne. Tower of London dawniej był więzieniem, z którego ucieczka była niemożliwa, gdyż wejście do niego znajdowało się zaraz nad wodą. Więziono w tym miejscu m.in. króla Anglii Henryka IV i królową Annę Boleyn.

Symbole Londynu

Symbolem Paryża jest wieża Eiffla, Nowego Yorku Statua Wolności, natomiast historycznych symboli Londynu, jest kilka, do najważniejszych z nich należą:

Big Ben — charakterystyczny symbol Londynu, którym zwyczajowo nazywana jest wieża zegarowa i znajdujący się w niej dzwon. Big Ben jest częścią Pałacu Westminsterskiego, a 12 września 2012 roku, na cześć królowej wieża została nazwana Elizabeth Tower. Wieża zegarowa ma 96,3 m wysokości, natomiast umieszczone na niej z cztery tarcze zegarowe mają 7 metrów średnicy. Na wieżę prowadzą spiralne schody aż z 334 stopniami.

Czerwona budka telefoniczna — to kolejny symbol Londynu, pierwsza brytyjska budka telefoniczna powstała w 1920 r. i została zaprojektowana przez znanego architekta Gilesa Gilberta Scotta. Jego projekt wygrał wówczas konkurs, gdy włodarze miasta zdecydowały o ustawieniu budek telefonicznych na terenie Londynu. Na jego podstawie powstał model K2, czyli prosta i elegancka budka, z oszklonymi ścianami z trzech stron i dachem o kształcie płytkiej kopuły. Budki tego modelu zrobione były z żeliwa i pomalowane na czerwono.

Londyński autobus — AEC Routemaster charakterystyczny dla ulic Londynu, piętrowy autobus w kolorze czerwonym. Pierwszy model autobusu został zaprojektowany w 1954 roku i zaprezentowany jako „nowy autobus dla Londyńczyków” na targach w Londynie 8 lutego 1956, a wyjechał na ulice w 1959 roku. Po około 50-ciu latach obsługiwania sieci autobusowych Londynu AEC Routemaster stopniowo były wycofywane. Od 2012 roku po stolicy jeżdżą nowoczesne, ekologiczne modele autobusów wzorowanych na swoich poprzednikach.

Mosty nad Tamizą

Tamiza, nad którą leży Londyn płynie od południowego zachodu do wschodu miasta. Rzekę przecina wiele mostów powstałych w różnym okresie i każdy z nich ma własną, unikalną historię i oferuje piękne widoki.

Tower Bridge — to najbardziej znany most, będący symbolem i zabytkiem Londynu. Środkową część mostu składa się z dwóch ważących po 1100 ton zwodzonych przęseł mostu, podnoszących się w ciągu 90 sekund, by umożliwić przepłynięcie dużych statków lub też z powodu specjalnych okoliczności. Z górnego pomostu, otwartego dla turystów roztacza się piękny widok na Tamizę, a w jego wieżach znajduje się muzeum.

Westminster Bridge — znany z angielskich filmów i seriali zielony most, który znajduje się obok Big Bena i brytyjskiego Parlamentu.

Waterloo Bridge — został zbudowany podczas II wojny światowej, w większości rękami kobiet dlatego nazywany jest „mostem kobiet”. Z tego mostu rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Londynu.

Millennium Bridge — pieszy most, który został otwarty w 2000 roku i ma doskonały widok na Katedrę św. Pawła.

Atrakcje Londynu, czyli co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Anglii

Londyn to także różnego rodzaju muzea, galerie, parki i inne atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć, będąc w tym mieście. Zwiedzanie Londynu można zacząć od spaceru po parku w Greenwich obok Królewskiego Obserwatorium, południka „0″.
Królewskie Obserwatorium południka „0″ znajduje się na wzgórzu i oferuje fantastyczne widoki na miasto. W obserwatorium można przejść przez południk „0”, odwiedzić planetarium czy zobaczyć zegar Johna Harrisona. Wstęp do obserwatorium jest płatny, ale dostęp do parku Greenwich i linii południka jest bezpłatny.

Warto także wyjechać na London Eye, znane również jako Millennium Wheel. To jedno z największych kół obserwacyjnych na świecie, o wysokości 135 metrów. Zobaczyć można z niego Big Ben, Parlament, Tower Bridge, a nawet dostrzec Zamek Windsor. London Eye jest otwarte prawie cały rok, a w nocy jest pięknie podświetlone.

Jednym z kilkunastu muzeum w Londynie, będące obowiązkowym punktem zwiedzania jest British Museum. Brytyjskie Muzeum Narodowe założone w 1753 roku przechowuje kolekcję zabytków kultury z całego świata, od starożytności do czasów nowożytnych. Można tu między innymi zobaczyć rzeźby z ateńskiego Partenonu, egipskie sarkofagi i mumie oraz zbiory chińskie i japońskie.

Popularną atrakcją turystyczną jest także Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, w którym znajdują się naturalnej wielkości figury woskowe znanych postaci z całego świata. W tym miejscu można zrobić sobie zdjęcie między innymi z Królową Elżbietą II, Yodą, Spider-manem czy Lady Gagą i Marilyn Monroe.

Londyn to miasto, w którym możemy podziwiać największe oryginalne dzieła słynnych malarzy. W National Gallery znajdują się między innymi: Słońce nad Wawelem Jana Matejki, Wenus z lustrem Diego Velázqueza, Święta Anna Samotrzecia Leonarda da Vinci, czy Słoneczniki Vincenta van Gogha oraz ponad 2300 dzieł.

Londyn to fascynujące miasto, pełne zabytków, muzeów i ośrodków kulturalnych, które warto odwiedzić i zobaczyć. Nie zawsze jednak można wybrać się na wycieczkę do Anglii, natomiast możemy poznać historię i zabytki Londynu dzięki książeczkom po angielsku dostępnym w księgarni internetowej Little Forest.

Dodaj komentarz