Posted on

Dlaczego warto czytać książki

Dlaczego warto czytać książki

Czytanie książek od wielu lat jest popularną i pożyteczną formą spędzania czasu, którą trudno przecenić, dlatego warto przypominać o zaletach obcowania z książką. Jeśli jeszcze nie jesteś miłośnikiem literatury, przekonaj się, dlaczego warto czytać książki, a jeżeli już robisz to z ochotą, dowiedz się, jak wiele korzyści odnosisz za każdym razem, gdy sięgniesz po książkę niezależnie czy jest to, kryminał, lektura szkolna, komiks lub literatura obcojęzyczna.

Poznaj korzyści z czytania książek

Na co dzień oglądamy mnóstwo filmów, programów, sięgamy po szybką rozrywkę i łatwo dostępną informację za pośrednictwem Internetu. A jednak książki wciąż pozostają ważnym źródłem, oferując komplet korzyści, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. Poznaj najważniejsze z nich.

Sięgając po książkę wspieramy pracę naszego mózgu

Czytanie książek poprawia pamięć, koncentrację, rozwija umiejętności poznawcze oraz analityczne, a zatem wpływa korzystnie na logiczne myślenie i rozumowanie.
Podczas czytania ćwiczymy mózg, który niczym mięsień atlety staje się coraz silniejszy, sprawniejszy i jest lepiej przygotowany do nauki i pracy. W efekcie potrafimy skupić się na trudnych zagadnieniach, łatwiej chłoniemy wiedzę i rozumiemy otaczający nas świat.
Czytanie książek daje nam możliwość lepszego wykorzystywania naszego umysłu i dostępu do pamięci długotrwałej oraz efektywnej pracy z pamięcią krótkotrwałą zwaną operacyjną. Toteż sięgając po lekturę, serwujemy sobie nieoceniony trening wzmacniający funkcje naszego mózgu oraz otrzymujemy wiele innych korzyści.

Książki rozwijają kreatywność i wyobraźnię

Kiedy czytamy książkę, tworzymy w naszej głowie świat przedstawiony przez autora. Nie ograniczają nas wizje innych, co ma miejsce na przykład, gdy oglądamy film. Na podstawie treści sami kreujemy to, jak wyglądają miejsca, bohaterowie, jak brzmią głosy, a nawet, jakie czujemy zapachy.
Nasza wyobraźnia pracuje podczas czytania książki, a my stajemy się coraz bardziej kreatywni również w życiu codziennym. Łatwiej wpadamy na nowe pomysły, rozwiązujemy problemy i lepiej wyrażamy siebie. Czytanie inspiruje nas także do tworzenia własnych oryginalnych prac oraz rozwija wrażliwość artystyczną.

Czytanie książek zwiększa wiedzę i kształtuje poglądy

Książki są podstawowym źródłem wiedzy o świecie, historii, kulturze, nauce, sztuce i wielu innych dziedzinach. Pozwalają poznawać nam teorie, opinie innych oraz wyrabiać własne. Dzięki książkom czytanym już od najmłodszych lat kształtujemy własne poglądy i budujemy system wartości. Czytanie książek daje nam nie tylko wiedzę, ale także uczy nas między innymi tolerancji i otwartości.

Bogate słownictwo i lepsza komunikacja

Czytanie książek zwiększa nasz zasób słownictwa i uczy poprawnej pisowni, gramatyki oraz interpunkcji dzięki pamięci wzrokowej, którą jednocześnie trenujemy. Im więcej czytamy, tym lepiej potrafimy pisać i ładniej się wysławiać.
Młodsze dzieci uczą się podstawowych słów takich jak nazwy kolorów, dorośli zaś doskonalą język abstrakcyjnych pojęć i fachowych określeń z różnych dziedzin.

Czytanie książek wpływa pozytywnie na emocje

Zdrowie psychiczne również czerpie korzyści z czytania książek. Redukuje ono stres, odpręża, poprawia nastrój i podnosi samoocenę. Czytanie książek może być także formą terapii, która pomaga radzić sobie z trudnymi emocjami i sytuacjami. Jeżeli sięgamy po książkę przed snem, wyciszamy nagromadzone w ciągu dnia emocje, dzięki czemu lepiej wypoczywamy.

Czytanie książek poprawia relacje z innymi

Niezależnie od tego, czy czytamy powieść dla przyjemności, czy pracę naukową w celu zdobycia wiedzy, przeważnie robimy to w skupieniu i indywidualnie. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na nasze relacje z innymi. Zyskujemy mnóstwo tematów do dyskusji z ludźmi, porównujemy różne punkty widzenia i prowadzimy emocjonujące rozmowy.
Czytanie książek daje nam także szansę na powiększenie kręgu znajomych i uczy empatii. Łatwiej budujemy relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu oraz zainteresowaniach.

Czytanie książek wspiera naukę języków obcych

We współczesnym świecie znajomość języków obcych jest bardzo ważna, a nawet konieczna. Język angielski towarzyszy nam każdego dnia i swobodne władanie nim pozwala porozumiewać się ludziom niemal na całym świecie. Czytanie książek w języku angielskim oraz każdym języku obcym, jaki pragniemy poznać, jest idealnym uzupełnieniem szkolnej nauki.

Co warto czytać dzieciom i dlaczego

Gdy mówimy o czytaniu dzieciom, przeważnie w pierwszym momencie na myśl przychodzą nam bajki na dobranoc czytane w wolnym czasie lub na dobranoc. Ich wartością jest nie tylko treść, która rozwija wrażliwość, wyobraźnię i system wartości, ale również sam proces czytania.
Czytając dzieciom, spędzamy z nimi miło czas i pogłębiamy łączącą nas wzajemną więź. Dzięki bajkom, komiksom i książeczkom kreatywnym rozbudzamy ciekawość świata, uczymy nowych słów i ich znaczeń, jednocześnie świetnie bawiąc się z dzieckiem.
Warto również sięgnąć po książeczki po angielsku, gdyż są wspaniałym i przyjemnym początkiem nauki języka obcego oraz budzą pozytywne skojarzenia u dzieci.
Natomiast czytając historie z morałem, pomożemy dzieciom rozwijać pamięć, wyciągać wnioski i uczyć się przez wspólną, a zarazem mądrą zabawę.

Komiksy rozbudzają zamiłowanie do czytania książek

Obrazkowe książeczki i stare bajki są przeważnie pierwszymi lekturami najmłodszych, komiksy zaś mogą być bardzo dobrym wyborem dla dzieci, które nie potrafią jeszcze płynnie czytać lub duża ilość tekstu zniechęca je do sięgania po tradycyjne książki.
Wybór komiksów jest zatem dobrym sposobem na zachęcenie do nauki czytania i sięgania po książki osób, które dotąd nie odkryły uroku czytania. Połączenie tekstu z obrazem ułatwia odbiór utworu, jest wciągające i atrakcyjne dla młodego czytelnika. Komiksy to lekka forma literatury, choć oprócz humorystycznych historyjek możemy znaleźć w nich też treści pouczające i poruszające ważne tematy. Z pewnością niejeden z nas z sentymentem wraca do komiksów czytanych za młodu lub nawet ma ich kolekcję.

Czy lektury szkolne można polubić?

Lektury szkolne, choć nie przez wszystkich lubiane, są niezwykle wartościowym wprowadzeniem do klasyki polskiej i światowej literatury. Pozwalają kształcić wrażliwość, poznawać kulturę, historię i tradycję. Skłaniają do myślenia o życiu, a także wskazują godne naśladowania wzorce. Czytanie lektur uczy młodego czytelnika wartości moralnych.
To dzięki lekturom poznajemy piękno języka i styl literacki, a obcowanie z klasyką wyrabia gust czytelniczy. Uczniowie zazwyczaj nie lubią czytać lektur, warto jednak sięgnąć na półkę z kanonem literatury, która potrafi mile zaskoczyć nawet największych sceptyków.

Czytanie książek wspiera naukę języków obcych

We współczesnym świecie znajomość języków obcych jest bardzo ważna, a nawet konieczna. Język angielski towarzyszy nam każdego dnia i swobodne władanie nim pozwala porozumiewać się ludziom niemal na całym świecie. Czytanie książek w języku angielskim oraz każdym języku obcym, jaki pragniemy poznać, jest idealnym uzupełnieniem szkolnej nauki.
Czytając dzieciom bajki anglojęzyczne, oswajamy młodych słuchaczy z językiem, w naturalny sposób uczymy budowania prawidłowej składni, wymowy i akcentu oraz utrwalamy coraz bogatsze słownictwo. Dzieci mogą poznać na przykład nazwy dinozaurów, którymi się interesują.
Książeczki i komiksy w języku obcym urozmaicają naukę, burzą językowe bariery oraz są wspaniałym początkiem przygody z czytaniem coraz bardziej zaawansowanych tekstów i książek w oryginale.

Podsumowując, odpowiedzmy sobie na pytanie: Czy naprawdę warto czytać książki? Oczywiście! Korzyści i zalet jest bardzo wiele. Czytanie to z pewnością wspaniałe hobby, inwestycja w samorozwój, sposób na zdobywanie wiedzy i poszerzanie horyzontów oraz po prostu dbanie o siebie.
Warto, sięgać po książkę, gdyż czytanie rozwija wyobraźnię, usprawnia komunikację, a nawet wspiera nasze zdrowie. Czytajmy zatem dla przyjemności, nauki, z troski o nasze dzieci i nas samych. Korzystajmy z różnorodności literatury, aby nasze życie było ciekawsze i pełniejsze.
Po ciekawe książki dla dzieci w języku angielskim dla małych i większych, a także dla ich rodziców i nauczycieli zapraszamy do naszej księgarni internetowej.

Dodaj komentarz