Posted on

Julia Donaldson Ranking najlepszych książek dla dzieci

Ranking najlepszych książek dla dzieci Julii Donaldson

Julia Donaldson książkiJulia Donaldson to znana i lubiana brytyjska pisarka. Jej książki należą do kanonu światowej literatury dziecięcej. Bawią, uczą i inspirują małych i dużych czytelników na całym świecie. Wybitnie utalentowana, wielokrotnie nagradzana autorka najbardziej znana jest z opowieści o stworze The Gruffalo. Ta bestsellerowa książka została przetłumaczona na 75 języków! Ponad 17 milionów sprzedanych egzemplarzy czyni The Gruffalo jedną z najbardziej kultowych książek dla dzieci na świecie.
Znakiem rozpoznawczym Julii Donaldson jest melodyjny, rytmiczny tekst z powtarzającymi się i wpadającymi w ucho wersami. Niebanalne postaci, wciągająca i zaskakująca fabuła oraz ogromna dawka humoru.
Każda z książek Julii Donaldson to także ogromna uczta dla oka. Wybitni ilustratorzy, tacy jak Axel Scheffler, Nick Sharratt, czy też Lydia Monks tworzą wyjątkowe ilustracje, które idealnie współgrają z tekstem.

Julia Donaldson – Ranking najlepszych książek dla dzieci

1. Gruffalo

„The Gruffalo” to światowy bestseller autorstwa Julii Donaldson o przygodach małej, bystrej myszki i brązowego stwora o imieniu Gruffalo. Pewnego dnia myszka spaceruje po gęstym, ciemnym lesie i spotyka na swojej drodze lisa, sowę oraz węża. Każde ze spotkanych zwierząt ma ochotę na myszkę i z przyjemnością schrupałoby ją na deser. Jednakże myszka jest bardzo błyskotliwa i sprytna. Wymyśla przerażającego stwora o imieniu Gruffalo, który uwielbia zjadać leśne zwierzęta, a w szczególności lisy, sowy i węże. Dzięki swojej kreatywności odstrasza napastników i bez problemu uchodzi z życiem. Jak wielkie jest zdziwienie naszej bohaterki, gdy jej oczom ukazuje Gruffalo, łudząco podobny do wymyślonego przez nią stwora. Czy uda jej się ujść z życiem? Czy jej spryt i przebiegłość pozwolą jej po raz kolejny wydostać się z tarapatów?

książka bajka dla dzieci do czytania the gruffalo julia donaldson
The Gruffalo

2. The Smartest Giant in Town

„The Smartest Giant in Town” to urocza książka autorstwa Julii Donaldson o przygodach przesympatycznego olbrzyma o imieniu George. Pewnego dnia, przechodząc koło sklepu z elegancką odzieżą postanawia on zmienić swój zaniedbany wizerunek. Kupuje więc eleganckie spodnie, koszulę, pasek, gustowny krawat oraz stylowe skarpetki i buty. W drodze do domu spotyka żyrafę, kozła, myszkę, lisa oraz psa. Każde z napotkanych zwierząt potrzebuje jego pomocy. George to olbrzym o wielkim sercu, także bez wahania oddaje swoje nowe ubrania, aby nieść pomoc przyjaciołom. Ta wzruszająca bajka dla dzieci po angielsku pokazuje, że wygląd zewnętrzny nie jest najważniejszy. To co w życiu liczy się najbardziej to dobro, przyjaźń oraz chęć niesienia pomocy.

książka do czytania dla dzieci po angielsku ilustrowana
The Smartest Giant in Town

3. The Snail and the Whale 15th Anniversary Edition

„The Snail and the Whale” to ponadczasowa książka dla dzieci autorstwa Julii Donaldson o podążaniu za marzeniami. Poznajcie małego, odważnego ślimaczka, który z całych sił pragnie zobaczyć wielki świat. Nie znajdując wsparcia wśród bliskich, wpada na genialny pomysł by spełnić swoje podróżnicze marzenia. Pewnej gwieździstej nocy do zatoki przypływa olbrzymi wieloryb oferując bohaterowi wspólną wyprawę do najróżniejszych zakątków świata. Ślimak bez wahania postanawia skorzystać z okazji i zaproszenia. Niestety, podczas ich fascynującej podróży wieloryb zastaje ogłuszony hałasami pędzących motorówek i podpływa zbyt blisko brzegu. Na domiar złego poziom wody podczas odpływu obniża się i biedny wieloryb zostaje uwieziony na piaszczystej plaży. Czy małemu ślimaczkowi uda się uratować przyjaciela?

książka do czytania dla dzieci po angielsku ilustrowana
The Snail and the Whale 15th Anniversary Edition

4. The Gruffalo’s Child

„The Gruffalo’s Child” to kontynuacja światowego bestselleru „The Gruffalo”, którego autorką jest Julia Donaldson. Tym razem historia opisuje przygody małego Gruffalo. Chce on z całych sił przekonać się na własnej skórze, czy wielka, zła mysz, którą zna z opowiadań taty naprawdę istnieje. Pewnej śnieżnej nocy, gdy Gruffalo smacznie chrapie w swojej jaskini mały bohater wyrusza na poszukiwania potwornego gryzonia. Podążając za śladami na śniegu znajduje lisa, sowę oraz węża, którzy z przerażeniem i trwogą opowiadają o wielkiej, złej myszy. Czy uda mu się ją odnaleźć? Czy błyskotliwa myszka znów wykaże się ogromnym sprytem i wystraszy małego Gruffalo?

książka bajka dla dzieci do czytania the gruffalo julia donaldson
The Gruffalo’s Child

5. What the Ladybird Heard

„What the Ladybird Heard” to bestsellerowa książka dla dzieci autorstwa J.Donaldson o przygodach małej, odważnej i bardzo pomysłowej biedronki. Poznajcie uroczą farmę, na której mieszka gromadka hałaśliwych zwierzaków oraz jedna małomówna biedroneczka. Jest ona jednak bardzo czujna i spostrzegawcza. Pewnego dnia podsłuchuje rozmowę dwóch złodziejaszków, którzy planują ukraść z gospodarstwa krowę. Dzięki zaangażowaniu wszystkich zwierząt mieszkających na farmie udaje się zrealizować przebiegły plan biedronki powstrzymujący złodziejaszków przed porwaniem ich przyjaciółki – krowy.

książka bajka do czytania dla dzieci po angielsku julia donaldson
What the Ladybird Heard

6. Room on the Broom

„Room on the Broom” to znakomita książka autorstwa Julii Donaldson o czarownicy, która wraz ze swym kotem uwielbiała latać na czarodziejskiej miotle. Podczas swych podniebnych podróży gubi ona jednak kapelusz, kokardę do włosów oraz magiczną różdżkę. W ich odnalezieniu pomagają jej pies, kot oraz żaba. W nagrodę dołączają oni do czarownicy i jej kota, aby wspólnie mknąć w przestworzach na czarodziejskiej miotle. Niesyty pod wpływem ich ciężaru pęka ona na pół i nasi bohaterowie lądują w poważnych tarapatach. Czy uda się przyjaciołom uratować czarownicę zanim zły smok pożre ją na podwieczorek?

książka do czytania dla dzieci po angielsku ilustrowana
Room on the Broom

7. The Detective Dog

“The Detective Dog” to humorystyczna detektywistyczno-przygodowa książka dla dzieci autorstwa Julii Donaldson. Poznajcie detektyw Nel, wyjątkowo psa o nadzwyczajnym węchu. Ten niebywały tropiciel uwielbia książki dla dzieci. W każdy poniedziałek wraz ze swoim właścicielem, 6-letnim chłopcem o imieniu Peter, udaje się do szkoły aby słuchać jak dzieci czytają opowieści o rycerzach, smokach, planetach, czy też dinozaurach . Niestety pewnego poniedziałkowego poranka detektyw Nel wyczuwa niepokojący zapach. Okazuje się, że ktoś ukradł ze szkoły wszystkie książki! Nel wraz z dziećmi oraz nauczycielem, panem Jones ruszają w pogoń za złodziejem. Czy uda im się rozwiązać zagadkę zniknięcia książek? “The Detective Dog” to dynamiczna, zaskakująca historia dla wszystkich małych i dużych miłośników książek.

książka dla dzieci po angielsku julia donaldson
The Detective Dog

8. The Singing Mermaid

„The Singing Mermaid” to wyjątkowa książka autorstwa Julii Donaldson o przygodach pięknej syrenki obdarzonej niezwykłym talentem i pięknym głosem. Skuszona sławą i bogactwem, postanawia porzucić swoje beztroskie życie w oceanie i dołączyć do cyrkowej ekipy. I choć syrenka realizuje swoje marzenia, szybko zaczyna tęsknić za przyjaciółmi i wolnością. Niestety, ucieczka z cyrku nie będzie prosta. Zły i przebiegły dyrektor cyrku Sam Sly nie ma zamiaru uwolnić cyrkowej gwiazdy. Czy z pomocą przyjaciół uda jej się wrócić do oceanu?

bajka do czytania dla dziewczynek po angielsku
The Singing Mermaid

9. Sugarlump and the Unicorn

„Sugarlump and the Unicorn” to wzruszająca książka dla dzieci autorstwa Julii Donaldson o przygodach konia na biegunach, który jest niebywałym marzycielem. Pewnego dnia, gdy jego mali właściciele wychodzą do szkoły, postanawia on zmienić swoje życie i zobaczyć wielki świat. W realizacji jego marzeń pomaga mu magiczny jednorożec. Szybko okazuje się, że bycie koniem zaprzęgowym, wyścigowym, czy też cyrkowym nie sprawia mu radości i satysfakcji. Czy nie będzie jednak za późno, aby znów zamienić się w konia na biegunach?

książka do czytania dla dzieci po angielsku ilustrowana
Sugarlump and the Unicorn

10. Jack and the Flumflum Tree

“Jack and the FlumFlum Tree” to wyjątkowa książka autorstwa Julii Donaldson o przygodach pomysłowego i odważnego chłopca o imieniu Jack. Gdy babcia chłopca zapada na nieznaną chorobę, Jack postanawia wyruszyć na wyprawę w poszukiwaniu dla niej lekarstwa. Buduje on łódź i wraz z przyjaciółmi dociera na tajemniczą wyspę, na której rośnie magiczne drzewo, którego owoc ma uzdrawiającą moc. Nasi bohaterowie zabierają ze sobą worek pełen najróżniejszych, z pozoru niepraktycznych sprzętów. Znajdują się w nim dwie drewniane łyżki, śledzie do namiotu, czerwone i niebieskie balony, skakanka, paczka gumy do żucia, miska, chusteczki do nosa oraz bębenek. Te spakowane przez babcię przedmioty uratują Jacka i jego przyjaciół z niejednej opresji. “Jack and the FlumFlum Tree” to opowieść o przyjaźni, miłości oraz wielkiej odwadze.

książka dla dzieci po angielsku julia donaldson
Jack and the Flumflum Tree

1 thoughts on “Julia Donaldson Ranking najlepszych książek dla dzieci

  1. Dziękuję za ten artykuł! Julia Donaldson to klasyka książek dla dzieci po angielsku!

Dodaj komentarz