Posted on

Piotruś Królik czyli Peter Rabbit główny bohater serii książek dla dzieci Beatrix Potter

Piotruś królik książki dla dzieci po angielsku z okienkami

Piotruś Królik to główny bohater serii książek dla dzieci, stworzony przez angielską autorkę Beatrix Potter. Opowieści o Piotrusiu Króliku to nie tylko ciekawe historie, ale też piękne ilustracje autorstwa Potter. Książeczki te nie tylko dostarczają rozrywki, ale także uczą dzieci wielu wartości. Ponadto dzięki przygodom bohaterów dzieci mają możliwość nauki o przyrodzie, zwierzętach i ekologii. Z naszego artykułu dowiesz się wiele ciekawostek na temat historii powstania oraz adaptacjach animowanych i filmowych książeczek o Króliku Piotrusiu.

Piotruś Królik – poznaj historię bohatera książeczek dla dzieci

Piotruś Królik to główny bohater serii książek dla dzieci, stworzony przez angielską autorkę Beatrix Potter. Postać po raz pierwszy pojawiła się w książce „The Tale of Peter Rabbit” (Opowieść o Piotrusiu Króliku), opublikowanej w 1902 roku.

”The Tale of Peter Rabbit” opowiada o tym, że główny bohater, pomimo ostrzeżeń matki, wchodzi do ogrodu pana McGregora w poszukiwaniu przygód i warzyw. Przygoda kończy się ucieczką przed McGregorem, podczas którego Piotruś traci ubrania i mierzy się z niebezpieczeństwami. Zmęczony, ale bezpieczny Piotruś, wraca do domu, a jego matka, dając mu na kolację tylko kubek herbaty, mówi o konsekwencjach nieposłuszeństwa.

Ta opowieść, choć prosta, zawiera w sobie głębokie przesłanie o znaczeniu słuchania rad dorosłych, rozpoznawania granic i uczeniu się na własnych błędach. Postać Piotrusia Królika i jego przygody szybko zyskały miłość czytelników na całym świecie, stając się klasykiem literatury dziecięcej i inspirując wiele kolejnych pokoleń do odkrywania przyjemności płynących z czytania.

Pozostałe opowieści o przygodach Piotrusia Królika i innych bohaterach stworzonych przez Beatrix Potter także poruszają ważne tematy i przekazują cenne wartości, które nadal pomimo upływu lat są aktualne i należą do nich:

  • konsekwencje nieposłuszeństwa – jednym z głównych motywów bajki jest pokazanie konsekwencji nieposłuszeństwa. Przygody Piotrusia pokazują, co może się zdarzyć, gdy nie słucha się rad dorosłych. Uczy to dzieci tego, że za swoje decyzje trzeba ponosić odpowiedzialność;
  • znaczenie odwagi i sprytu – Piotruś, pomimo że wpada w tarapaty, to również wykazuje się dużą odwagą i sprytem w trudnych sytuacjach. Jego przygody uczą, że odwaga i inteligencja są ważne w pokonywaniu przeszkód;
  • ciekawość świata – charakteryzująca bohatera przedstawiona jest jak obusieczny miecz. Z jednej strony jako cecha, która prowadzi do nauki i odkrywania nowych rzeczy, ale z drugiej może również powodować kłopoty. Jest to ważna lekcja dla dzieci o znaczeniu bycia ciekawym świata, ale też o konieczności zachowania ostrożności;
  • znaczenie rodziny i przyjaźni – opowieści o króliku często podkreślają znaczenie rodziny i ciepła domowego ogniska. Piotruś i jego rodzeństwo mają wsparcie w swojej matce, która dba o ich bezpieczeństwo i uczy życiowych lekcji. Ponadto przyjaźń jest tutaj przedstawiona jako cenna wartość, która pomaga pokonywać trudności;
  • szacunek dla przyrody – dzięki bogatym opisom świata przyrody i zwierząt, a także pięknym ilustracjom, Potter podkreśla znaczenie szacunku dla natury. Jej postacie żyją w zgodzie z otaczającym ich światem, co uczy dzieci znaczenia ochrony środowiska naturalnego.

Tematy te sprawiają, że opowieści o Piotrusiu Króliku i jego przyjaciołach nie są tylko rozrywką, ale również narzędziem edukacyjnym, które pomaga rodzicom i opiekunom w przekazywaniu ważnych życiowych lekcji.

Postać Piotrusia Królika w kulturze i mass mediach

Postać Piotrusia Królika, stworzona przez Beatrix Potter na początku XX wieku, przeszła przez wiele lat ewolucję, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kochanych postaci literatury dziecięcej na świecie. Przemiana ta nie ograniczyła się tylko do książek, albowiem Piotruś Królik stał się bohaterem różnorodnych adaptacji, które przyczyniły się do jego trwałej popularności w różnych aspektach kultury.

Piotruś Królik i inne postacie stworzone przez Beatrix Potter stały się bohaterami kilku animowanych seriali telewizyjnych. W latach 90-tych BBC wyprodukowało serię filmów animowanych, które wierne były oryginalnym historiom i ilustracjom Potter. Kolejna animowana seria ”Peter Rabbit”, została wydana przez Nickelodeon w 2012 roku. Ta nowsza adaptacja przedstawiała Piotrusia i jego przyjaciół w bardziej dynamicznych i przygodowych scenariuszach, przyciągając młodsze pokolenia widzów.

W 2018 roku światło dzienne ujrzała także filmowa adaptacja przygód Piotrusia Królika. Tutaj główna postać stworzona została poprzez animację komputerową i klasyczne aktorstwo. Film przedstawił postaci w nowoczesnym świetle, zachowując humorystyczny i lekko frywolny charakter przygód królika, co spotkało się z ciepłym przyjęciem zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Sukces pierwszego filmu przyczynił się do powstania kontynuacji, „Piotruś Królik 2 Na gigancie”.

Postać Piotrusia Królika weszła także do cyfrowego świata, stając się bohaterem gier wideo i aplikacji mobilnych. Wizerunek Piotrusia Królika znalazł się również na szerokiej gamie produktów, od ubrań i zabawek, po artykuły szkolne i dekoracje domowe.

Podsumowując, Piotruś Królik to klasyczna postać, jakich wiele znajdujemy w starych bajkach dla dzieci, która wciąż inspiruje i zachwyca czytelników na całym świecie. Od swojego pierwszego pojawienia się w „Opowieści o Piotrusiu Króliku” w 1902 roku, Piotruś i jego przygody w ogrodzie pana McGregora uczą dzieci ważnych życiowych lekcji, takich jak konsekwencje nieposłuszeństwa, znaczenie odwagi, ciekawość świata, wartość rodziny i przyjaźni, a także szacunek dla przyrody.

Ponadto dużą wartością książeczek dla dzieci autorstwa Beatrix Potter są przepiękne ilustracje, które ożywiają świat i postacie przedstawione w książeczkach. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszej księgarni internetowej, w której dostępne są książeczki o przygodach Piotrusia Królika oraz wiele innych ciekawych propozycji dla dzieci w każdym wieku.

Piotruś Królik – ciekawe i pięknie ilustrowane książeczki dla dzieci

Dodaj komentarz